Ahimsa, nem ártás, mint alap életszemlélet 2020-ban lehetséges?

Az Ahimsa a Yama elvek, a jógikra vonatkozó erkölcsi tilalmak listájának első pontja. Minden további elv, az első, ahimsára épül.

Az ahimsa – अहिंसा jelentése: nem ártás, pontosabban ártatlanság.

A nem-ártás, azt jelenti, hogy tudva vagy tudatlanul nem ártunk sem gondolatban, sem szóban, sem tettben egyetlen érző lénynek sem. Legyen az a legutálatosabb szomszéd, vagy bármilyen állat, vagy egy ember társunk, vagy szerettünk.

Megvalósításban már egész más ez az elv, ugye?

Ne gondoljak rosszakat valakiről, aki megsértett, aki ellopott tőlem valamit, vagy bárhogyan is megkárosított? Ne csapjam le azt a bosszantó legyet, aki már órák óta köröz, miközben nekem koncentrálnom kellene a beszámoló megírására? Hogy ne küldjem el melegebb éghajlatra, azt az autóst, aki bevágott elém, vagy hogy ne szorongassam én is vissza egy kicsit?

Minden gondolatban és egy elhatározásban dől el. Mert az, aki nem eszik húst, de mondjuk embertársába bármikor szívesen szavakkal beleharap, az számomra, nem nem-ártás. A nem-ártáshoz tudatosság szükséges, sok figyelem, hogy elkapjam azt a gondolatot, amiből ártó szó és tett keletkezik. Megállítsam, átdolgozzam magamon és átforgassam.

Valójában hol is kezdődik a nem-ártás?

Hogy lehetséges 2020-ban a nem ártást valóban megvalósítani?

A bölcs jógik azt mondják a nem ártás belőled fakad. Vagyis akkor fogsz tudni valóban nem-ártó életet élni, ha először magadban magad felé kiműveled a nem-ártást.

Mit jelent ez szerintem?

Első sorban kedvességet. Kedvességet magammal gondolatban, szóban, tettben. Szvámi Véda ezt tanítja: Lazítsd el a homlokod és tedd az elméd a legjobb barátoddá!

Kedves és barátságos elmével tudod a nem ártást megvalósítani!

Ászana gyakorlással, meditációkkal, relaxációval mind közelebb juthatsz ehhez az állapothoz. Nem leszel ettől még tejbetök, csak nem gáncsolod el saját magad az életedben. Figyelmesen sportolsz, így nem lesznek sérüléseid, hiszen nem mész a saját határaidon túl, tiszteletben tartod őket. Ha nem hajszolod magad a végtelenségig, hagyod magad a kellő időben, a szükséges ideig és formában pihenni, akkor a tested meghálálja majd, és kitart melletted.

Honnan tudod, hogy megvalósítottad a nem-ártás törvényét?

Történetek mondják el, hogy jógik vadállatok mellett éltek békében. A nem-ártást megvalósító ember közelében a vadállatok megszelídülnek, az indulatos emberek megnyugszanak, és megszállja őket a béke. Biztosan te is voltál úgy, hogy bizonyos emberek közelében rosszul érezted magad, és bizonyos emberek közelségére pedig vágytál, mert mellettük nyugodtabbá és vidámabbá váltál. Így van ez a nem-ártással is!

Hogyan tudod úgy megvalósítani a nem-ártást, hogy mindegyik fél jól járjon?

Win-win, vagyis nyertes-nyertes alapon érdemes az életet élni! A másokat maga alá gyűrő, mások hátán feljebb jutó csak ideiglenesen és látszólag nyertes, mert aztán szembe kell majd néznie tetteivel, amikor majd rendkívül magányos lesz. Az útján barátai csak részesülni szeretnének a csalfa nyereségén.

Aki másokkal karöltve, együtt működve, egymást támogatva jut előre, saját kapacitásait használva, és önmagát folyamatosan egyre jobbá téve a józan eszét használva cselekszik, az nem lesz magányos. Mindig lesz mellette valaki. És ami még ennél is fontosabb  szeretni fog magával lenni. Egyedül töltött ideje nem lesz szenvedés, hanem a feltöltődés és az Ananda állapota, az örök boldogság állapota.

Az Ahimsa-elv megvalósítását segítő tanfolyamaimra hívlak szeretettel.

Meleg ölelés, ebben a kicsit zord februárban!
Szeretettel
Sztrapek Mónika