Anya mint a család origója 

Anya és gyermek szimbiózisban élnek egészen sokáig. Elmondható hogy a szimbiózis miatt anya családra gyakorolt hatása meghatározó.

Anya és gyermek szimbiózisban élnek egészen sokáig. Természetesen apa is befolyásolja a családi állapotát. (Erről majd később írok.) 

Mégis elmondható hogy a szimbiózis miatt anya családra gyakorolt hatása meghatározó. Ezen okból kifolyólag anya lelki, szellemi és fizikai állapota rendkívül fontos a család dinamikájában. Természetesen a gyereknek is vannak hozott dolgai, mintái, esetleges betegségei, sok esetben a gyermek viselkedésével, betegségeivel TÜNETEL.

Mit is jelent az, hogy a gyermek tünet el? Azt jelenti hogy tulajdonképpen a gyermek megmutatja hogy milyen családi dinamikai eltérések vannak, milyen kapcsolat beli problémák vannak a szülők között, illetve az egyes szülőnek milyen problémái vannak. Tehát ha feltárjuk a gyermek viselkedését megnézzük,  azoknak okait. valószínű találunk saját okot és az összefüggéseket megkeresve, nagy mértékben megtalálhatjuk a szülők problémáját a gyerek viselkedésében.

Nézzünk egy példát: Kisebbik fiú gyermek már szobatiszta bilibe végzi a dolgait. anyuka ultimátumot ad apukának akinek választania kell a családja és a hobbija között ami egyébként a munkája is, mert az anyuka szerint nagyon sok időt vesz el a családtól és így anyukának mindent egyedül kell végeznie. (Itt megjegyzendő anyuka problémája valóságos és fontos.)
PÁRHUZAM: Az ultimátummal egyidőben a kisfiú leszokik a bilibe kakilásról, újra pelenkában kakil. 
Bár később már anyuka megbánja ezt a döntését minek következtében apuka lemond a hobbijáról-munkájáról mégis a megbeszélés, bocsánatkérés elmarad, így apa érzelmileg nincs feloldva.
Ez a példa igen jól szemlélteti a családi dinamikában anyának a szerepét. A kisfiú tulajdonképpen apa fájdalmai miatt, apa elszenvedett sérülései miatt nem kakil a bilibe, amit anya ultimátuma okozott és az, hogy az érzelmi feloldás nem történt meg egyik fél részéről sem, és a két szülő elhidegült egymástól. 

Anyaként az önismeret útján haladva nehéz meglátni, elfogadni és feldolgozni hogy viselkedésünk ilyen nagy mértékben befolyásolja egy kicsi lény életét.
A tökéletesség illúziójával ringatva magunkat megpróbáljuk elkerülni azt a fájdalmat amit akkor érzünk, amikor rájövünk hogy tetteinknek következményei vannak, és nem biztos hogy csak a mi életünkre, hanem hatással vagyunk társunk, szüleink, gyermekeink életére is. 

Talán ennek az útnak a szépsége abban rejlik, hogy belátjuk: a tökéletesség csak illúzió. És innen indulhat a fejlődésünk amivel családunk gyermekeink életét könnyebbé tehetjük.  Az “elég jó anya” fogalmának bevezetése a szótárunkba nehéznek tűnik, de hasznos. 

Amit mi megoldunk, azt a gyermekünknek már nem kell!
Bátorság, nagy bátorság szükséges ezen az úton járni, mégis csodálatos látni, ahogy mi változunk, szeretteink gyermekeink kinyílnak, életük könnyebb, szemeik csillogással teliek lesznek.
A nézeteltérések csökkennek, a súrlódások ritkulnak, a családi dinamika harmonikussá válik. És ez csak azért mert anya az origo (és apa) megoldja problémáit, feldolgozza kihívásait, így kiegyensúlyozottá, nyugodttá, kipihentté válik az önismeret útján haladva. 

Te mire szavazol az önismeret útján? Jóga vagy kineziológia?

Szeretettel
Sztrapek Mónika

Több cikket szeretnék olvasni, az új tudás anyagok is érdekelnek. Feliratkozom hírlevélre!