szakszóval a gyakorló szamádhi állapotába kerül,
kegyelembe esik.
Sokszor a Védákban, a szent iratokban a fogalmakat tagadó mondatokkal magyarázták meg a meditációt, mivel ezek a tapasztalatok a fizikai világon, a gondolatokon túl vannak, így a szó itt már kevés, valójában szavakkal pontosan megfogalmazhatatlan.
Hogyan is lehetne a semmit, a csendet szavakkal elmondani, hisz akkor már nincs csend.
A jóga nem elméleti tudomány, gyakorlat nélkül nem fogja meghozni a belső békét.
Hajdanán, és talán napjainkban is az igazi jógik, és jóginik tapasztalat által adták/adják át a tudást, és csak annyit mondanak: „Ez volt az!”, amiről az előbb beszéltem.
A meditálás nem egy rejtélyes dolog, lépcsőfokai, fajtái, állapotai, gyakorlatai a Jóga szútrákban írott formában szerepelnek. Mindenki képes meditálni. A gyakorló elhivatottságától és kitartásától függ milyen messze, illetve milyen mélyre jut el a belső békéjében.
A meditáció pozitív hatásai
- Nyugalom,
- Stabilitás,
- Belső béke
- Kiegyensúlyozottság
- Önbizalom
- A szélsőségek, akár időjárásbeli, akár élethelyzetbeli, nem érinti meg az embert annyira, nem billen ki, nem borul ki, stabil és kiegyensúlyozott marad.
- Mély és pihentető alvás
- A gondolatok pozitívak és az egyén és környezetére vonatkozóan is támogatóak.
- Érzelmi hullámhegyek és hullámvölgyek magassága és mélysége csökken.
- A rosszkedv időtartama lecsökken.
- Békés és barátságos elmével koncentrált és eredményesebb napokat élhetünk meg.
- Életünk a gondolataink és érzéseink kitisztításával pozitív irányt vesz.
Egészségmegőrzés célból is lehet meditálni, illetve, ha már betegek vagyunk, végezhetünk gyógyító meditációt, vagy csakra meditációt, hogy kitisztítsuk a testünket.
Az ászana gyakorlást, felkészíti a testet és az elmét a meditációra. Segít levezetni a nap során keletkezett feszültségeket, és rugalmassá teszi a testet és a gondolkodást.
Meditálni sokféleképpen lehet. Talán a legáltalánosabb, és legismertebb módja ez a meditációs ülés.
A meditációs ülésnek is több fajtája van. Nem kell a padmasanahoz (lotus ülés) ragaszkodni, mert a lényeg a stabil ülés és az egyenes hát, hogy az energiák a gerinc mentén szabadon áramoljanak.
Eleinte érdemes segítséggel meditálni, hogy a tanár csendes elme mezeje, a belőle áradó nyugalom segítsen bennünket is a belső békénk megtapasztalásában.
Lehet zenére meditálni, lehet vezetett meditációt végezni, mikor egy jóga tanár vagy tanárnő a hangjával vezetjük a figyelmünket, és a gondolatainkat. Lehet légzés meditációt végezni, vagy segítségül hívhatjuk a mantrák erejét, és elmélkedhetünk az Istenségeken.
Ha szeretnél megtanulni meditálni szeretettel várlak nyári,Intenzív meditáció tanfolyamomra.
Sztrapek Mónika
Természetgyógyász kineziológus, shiatsu gyógyász, jóga tanárnő